Ludmila Zapletalová

Rozený(á): Vojtášková
Datum narození: 02.02.1937
Místo narození: Lhota u Malenovic
Datum úmrtí: 27.01.2024
Adresa: Pohořelice 93
Jméno otce: Josef Vojtášek, *19.12.1920, Žultava ¦ † 7.7.1978, Březolupy
Jméno matky: Marie Vojtášková r. Slavíková, * 21.9.1912, Lhota u Malenovic ¦ † 3.12.2000, Březolupy

Parte

Životopis

Ludmila Zapletalová
2.2.1937 ⇔ 27.1.2024

Lidka se narodila 2. února 1937 ve Lhotě u Malenovic jako třetí ze sedmi sourozenců rodičům Marii a Josefu Vojtáškovým. Tatínek pracoval ve státních lesích jako hajný a také malíř pokojů. Rád maloval obrazy s loveckou tématikou a byl také výborným ochotnickým hercem. Maminka byla v domácnosti a starala se o sedm dětí, postupně však hodně pracovních povinností přecházelo na starší sourozence. Lidka byla šikovná na práci a bavilo ji i vaření. Po základní škole nastoupila jako pomocná kuchařka v restauraci na Hostýně, kde se ve vaření ještě zdokonalila. Poté pracovala v Gottwaldově v Početnické službě u děrných štítků. 

Na zábavě na Lhotě u Malenovic si padla do oka s Jarkem Zapletalem a začali spolu chodit. Brzy na to nastupuje Jarek na vojenskou službu do Žatce. S Jarkem si často píšou a brzy po návratu z vojny se vezmou. Poté se nastěhují na hájenku na Šarovy, kde se jim v září 1960 narodí dcera Leona a za 14 měsíců Jana. 

V roce 1962 se mladá rodina stěhuje na moravanské sídliště do Otrokovic. Zde žijí spokojeně, s dětmi rádi jezdí do přírody, většinou na kole nebo vlakem. Chodí na výlety do Chřibů. Často stanují a užívají si pobyt v přírodě. Rádi jezdí na podnikové chaty k přehradě na Bystřičku a také do Velkých Karlovic na chaty Svitu, kde od poloviny 60. letech pracuje. Mají rádi i Vysočinu a rybníky v okolí, kam jezdí pod stan a od roku 1975 i na chaty na Okrouhlík a Čeřínek, které nabízí Drogerie Jihlava, kde je zaměstnaná ve skladech v Malenovicích. Vyráží i k moři do Rumunska…

Na začátku 80. let si z bývalé stolařské dílny v Oldřichovicích vybudují menší domek a na konci roku 1983 se s manželem přestěhují do jeho rodné obce. Zde se každou volnou chvíli věnuje domácím pracím, vaření i pečení a často i vnučce Lucii se kterou jezdí i na dovolenou. 

Miluje nejstarší vnučku Lucku a další vnuky Ondru, Filípka, Honzíka a Míšu. S celou rodinou cestují často do Banské Bystrice za mladší dcerou a vnuky. S manželem i kamarády rádi jezdí po výletech i na houby do Velkých Karlovic. 

Lidka se raduje z úspěchů svých vnoučat, jezdí na promoce a v roce 2019 se dočká prvního pravnoučka Willíka od vnučky Lucky, v červnu 2022 také pravnučky Jadzie (Džadzie).

Překoná rakovinu tlustého střeva a následné zdravotní problémy a postupně ji začíná zlobit demence. 28. února 2023 manžela zasáhne mozková mrtvice a přestává vidět. Manžel bojuje s nemocí a povzbudí ho i návštěvy rodiny, těžký boj však prohraje 23. dubna 2023. Mezitím však Lidka na dvorku uklouzne a zlomená stehenní kost ji upoutá na dlouhou dobu v nemocnici na lůžko, když po delší době kost sroste, vytvoří se dekubit pod sádrou, se kterým se léčí další 4 měsíce. V polovině prosince se konečně podaří dekubit vyléčit, ale prohloubená demence z několikaměsíčního pobytu na LDN je již nevratná. Nastupuje do Senioru C v Otrokovicích, kde je o ni dobře postaráno, ale na virus chřipky nakonec podlehne dne 27. 1. 2024 v nedožitých 87 letech.

(text: Brázdilová Leona, dcera zemřelé)